اخبار

کاغذ گلاسه چیست؟

کاغذ گلاسه از انواع کاغذ های کتد شده یا روکش دار است که به منظور برخورداری از سطح براق و صاف مورد استفاده قرار می گیرد. به عبارت دیگر کاغذ چاپ دارای پوشش دورو و با کیفیت بالا و کمی سنگین و سطحی صاف را کاغذ گالاسه می نامند. سطح روکش دار و براق این کاغذ باعث شده تا کاغذ سطحی صاف و هموار پیدا کند و مقاومت بیشتری داشته باشد. کاغذ گلاسه به علت جذب یکنواخت جوهر، در چاپ استفاده بسیاری دارد.

کاغذ گلاسه در صنعت چاپ

چاپ و تکثیر تصاویر تک رنگ و چند رنگ با کیفیت خوب نیاز به کاغذی دارد که سطح آن یک دست و بسار صاف باشد و جوهر به صورت یکنواخت و یک دست جذب آن شود، که کاغذ گلاسه مناسب ترین نوع کاغذ در این موارد می باشد. کاغذ گلاسه مرغوب ترین نوع کاغذ است که هرچه سنگین تر باشد یعنی گرماژ آن ها بیشتر باشد کیفیت چاپ روی آن ها بهتر است. معمولا کارهای رنگی ویا اعلا را روی کاغذ گلاسه چاپ می کنند.. هرچه مقدار و تعداد رنگ ها بیشتر باشد، کاغذ گلاسه سنگین تری لازم است.

کاربرد کاغذ گلاسه در چاپ

چاپ انواع مجله و نیز جلدهای آن ها، کتاب های عکس دار، روزنامه ها و کارت های ویزیت از مصارف اصلی کاغذ و مقوای گلاسه هستند. به طور ویژه در چاپخانه ها و انتشاراتی ها کاربرد دارد. در تهیه و تولید این نوع کاغذ از نشاسته و پلاستیک استفاده می شود، نشاسته جهت هموار شدن و جذب جوهر و پلاستیک جهت ضد آب بودن آن به خمیر کاغذ اضافه می شود، البته این نوع کاغذ با خمیر چوب و الیاف بازیافتی نیز تولید می شود.

تفاوت کاغذ گلاسه و کاغذ تحریر

کاغذ تحریر داری سطحی بافت دار و با قدرت جذب بالا می باشد که معمولا در چاپ های رنگی از نوع جوهر افشان و یا مرکبی ، مانند دستگاه افست، به علت جذب و  نفوذ رنگ ها به داخل بافت های کاغذ، رنگ ها کمی کدر شده و شفافیت خود را از دست می دهند اما در مواردی که نیاز به نوشته شدن متن باشد از این کاغذ استفاده می شود. اما کاغذ گلاسه به خاطر صاف و براق بودن سطح و نداشتن بافت و عدم جذب و کشش مرکب به داخل بافت ها، باعث می شود که مرکب روی سطح کاغذ بماند، براق بودن سطح نیز باعث شفافیت رنگ ها و در نتیجه بالا رفتن کیفیت و مطلوبیت چاپ می شود.

شرکت های تولید کننده کاغذ و مقوای گلاسه

برند های معروف کاغذ گلاسه عبارت اند از: شینهون ( Artone) ، هانسل (Hansol) موریم (Moorim)، نیوکرون (Newcrown)، نویا (Nevia) . در حال حاضر بیشتر کاغذ های وارداتی از کشور ها ی کره جنوبی، چین، و اندونزی می باشد.  کاغذ گلاسه در سایزهای 100*70 و 90*60 و گرماژهای 80، 90، 100، 118، 135، 148، 170، 200، 250، 280، 300 و 350 و به دو صورت مات و براق و همچنین یک رو و دو رو ارائه می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *