اخبار

کاغذ الکترونیکی

کاغذ الکترونیکی چیست؟

کاغذ الکترونیکی (Electronic paper) فناوری جدیدی است که در تلاش است با الگو قرار دادن نحوه نمایش توسط جوهر و کاغذ معمولی جای نمایشگر های موبایل و تبلت را برای مطالعه منابع دیجیتال بگیرد. این کاغذها نوعی صفحه نمایش هستند که منبع نوردهنده پشتی در آن ها حذف شده و در نتیجه همان کاغذ های معمولی برای نشان دادن محتوای خود نیازمند نور محیط هستند. به سبب این ویژگی علاوه بر کاهش قابل توجه مصرف باطری به دلیل حذف منبع نوری جانبی می توانند در زیر نور آفناب نیز عملکرد مناسب داشته باشند و بدون محدود شدن و کم رنگ شدن محتوا بتوان ار آن استفاده کرد.

مزایای کاغذ الکترونیکی

با ظهور کاغذ های الکترونیکی گامی مهم در توسعه کتاب خوان های الکترونیکی برداشته شد. خوانایی متون در این نمایشگر ها بسیار مطلوب تر از یک تبلت و یا سایر دستگاه های قابل حمل است و کاربر می تواند برای مدت طولانی بدون شارژ دستگاه به خواندن کتاب بپردازد.  از جمله مزیت های مهم استفاده از کاغذ الکترونیکی عدم استفاده از منابع جنگلی می باشد. همچنین به دلیل زاویه دید گسترده این نمایشگر ها چشم کاربر  خستگی ناشی از خیره شدن به صفحات نمایشگر معمولی را تجربه نخواهد کرد. اغلب کاغذ های الکترونیک به صورت سیاه وسفید عرضه می شوند. همچنین در اغلب آن ها نمایش محتوای ثابت نیاز به الکتریسته ندارد. بلکه تنها تغیر محتوای صفحه است که نیازمند استفاده از انرژی است. به سبب همین ویژگی دستگاه هایی که در آن ها از کاغذ الکترونیک استفاده می شود، مصرف الکتریسته بسیار پایینی دارند و گاها تا هفته ها بدون نیاز به شارژ باطری به فعالیت  خود ادامه می دهد.

معایب کاغذ الکترونیکی

با وجود همه ی مزیت های کاغذ الکترونیکی، این کاغذ دارای معایبی نیز هست. این صفحه نمایشگر نرخ تازه سازی بسیار پایینی نسبت به سایر صفحه نمایش ها دارد. بنابراین نمیتوان از آن ها انتظار عکس العمل سریع در برابر دستورات کاربر  است. همچنین در برخی از این صفحات نمایش، هنگام تازه سازی صفحه ممکن است بخش های شبح مانندی از محتوای قبلی نیز مشاهده شودبه دلیل وجود این معایب، کاربرد کاغذهای الکترونبک اغلب به موارد خاصی محدود می شود. که در آن ها نیازی به واکنش دهی سریع صفحه نمایش وجود نداشته باشد.

کاربرد های کاغذ الکترونیکی

این صفحه نمایش ها اغلب در کتابخوان های الکترونیک، تلفن همراه و ساعت هوشمند و همچنین در نمایشگر های وضعیت دستگاه ها و برچسب قیمت در فروشگاه ها …. نیز دارای کاربرد های مخصوص و قابل توجهی هستند.

نسل جدید کاغذهای الکترونیکی

اخیرا یک شرکت فعال در حوزه تکنولوژی از کاغذ الکترونیکی جدیدی رونمایی کرده است. که از ویژگی های جدیدی نظیر ضخامت و وزن کمتر و همچنین سرعت بالا بهره می برد. همچنین استفاده از قلم دیجیتال مزیت دیگری است که این شرکت به تازگی در اختیار کاربران خود قرار داده است. همچنین کمپانی E INK اخیرا موفق شده است نخستین کاغذ الکترونیکی تمام رنگی جهان را تولید نماید که پیشرفت بزرگی در آینده این تکنولوژی محسوب می شود. البته این اولین نما یشگر از نوع کاغذ الکترونیک نیست که از ویژگی چند رنگی استفاده می کند اما تفاوت محصول جدید E INK در این است که تنها به رنگ های معینی محدود نبوده و از تمام آن ها پشتیبانی می کند. با وجود محدودیت این تکنولوژی می توان امیدوار بود در آینده با پیشرفت فناوری در این حوزه شاهد نمایشگرهای بیشتری با پشتیبانی از نمام رنگ ها و عمر طولانی باطری نسبت به محصولات کنونی باشیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *